SCHEDULE & RESULTS

 
PRACTICE/TEAM PLACEMENT DAY AND TIMES!!!


MONDAY 6/28/21
8-10 year olds 6pm-7pm Washington School

11-14 7pm-8pm Washington School

15-17 6pm-7pm Washington School

TUESDAY 6/29/21
8-10 year olds 6pm-7pm Washington School

11-14 7pm-8pm Washington School

15-17 6pm-7pm Washington School
 
WEDNESDAY 6/30/21
8-10 year olds 6pm-7pm Washington School

11-14 7pm-8pm Washington School

15-17 6pm-7pm Washington School 

NO ACTIVITY JULY 1-5TH

FINAL TEAM PLACEMENT  TUESDAY JULY 6TH 2021
WASHINGTON SCHOOL IN PLAINFIELD




 
Weather may play a huge role with our schedules for the season, please  be advised that all games are subject to change!
Practices will be up to the coaches, They are STRONGLY ENCOURAGED but are not mandatory. Please Check with your specific coach for his practice time and location
Schedule below is where your games will be slotted
All teams will play 5 games  guaranteed



SCHEDULE BELOW IS SUBJECT TO CHANGE!

We anticipate playing games 5 days a week.
your child's team will play 1-2 games a week.  
Practice is up to the coach.

PLEASE NOTE, WHATEVER AGE YOUR KID IS ON JUNE 27th 2021, that's the age they are eligible to play.  Example, Your kid turns 13 on July 1st, he can participate with the 10-12 year old's



WHERE ARE THE GAMES???
Indoors (Washington School Plainfield NJ)
Outdoors
Wed,Thurs,Fri 6:00pm,6:40pm;7:20pm
Satursay's 9am-12:20pm
 
Seidler Field (Plainfield)

Sunday's 3pm-7pm
Milt Campbell Park (Plainfield)



SCHEDULES ARE SUBJECT TO CHANGE, PLEASE AWAIT FINAL DRAFT
AND SEND OUT THE ACTUAL WEBSITE, DO NOT USE SCREEN SHOT SCHEDULES

8-10U age group

Darnell Fitz Division

1. Sleepy Hollow Restaurant

2. Village of Miracles

3. Plainfield Fire (FMBA #7)

4. Plainfield Police (PBA) (MSU)

5. Commissioner Williams Red Wolves

6. Brown's Funeral Home(Kaution)

 

11-12U age group

Lenny Cathcart Division

1.Gentlemen Making Changes

2. Realtor's Rock  (Pure)

3. Abney's Young Ballers

4. Bread of Life Ministries

5. RG Stars (MSU 11u)

6. Judkins Funeral Home

 

12/14 division

Yahyaa AbdulHakim Division

1. Krush Krew (Pirates)

2. Mike Pernell's Customs

3. (NBN)

4. Firestorm

5. Momma K's

 

13-14U age group

Jamie Suitt

Division

1. BBallSpotlight.com(Kaution)

2.WorldWide Ballers (D.Breed)

3.CJCDC Elite All Stars

4.Jack N All Trades (Phenoms)

5. Sisters Helping Seniors (Jerseyland)

(DRAFT OF A SCHEDULE, NOT OFFICIAL)

 

15-17U age group

Derrick "Hakeem" Johnson Division

1. Derrick Johnson All Stars (NBN)

2. For Joy (Kaution 1)

3. Plainfield Proud (MSU Parker)

4. KB Falcons (Kaution 2)

5.Plainfield Future Stars 

6. MSU 16u

123_1.jpg
IMG_4672.jpg
20190731_210305.jpg
Resized_20190730_192349_6100.jpg
30-7-19-5201.jpg
FB_IMG_1564533371476.jpg
FullSizeR(3).jpg
FB_IMG_1564361175746.jpg
Jamie Suitt Division 5-6 yr olds
Championships
 Ruth Fellowship Ministries
Lenny Cathcart Division 7-8 yr old
Championships
Planet Wings
Darnell Fitz Division 9-11 yr old
Champions
KB Falcons
 

Malcolm Mills-Nelson Division 12-15 Standings

Plainfield Alumni Association